Przejdź trasę i poznaj magiczne miejsca Walończyków .
Szlak Waloński to trasa turystyczna prowadząca przez miejsca związane z walońską penetracją rejonu Szklarskiej Poręby.
Pierwsza Pętla Szlaku Walońskiego została wytyczona w 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Zdolna Dolna oraz Kanclerza Sudeckiego Bractwa Walońskiego – Przemysława Wiatera. Trasa ta zaczyna się i kończy w walońskiej “stolicy” – Starej Wsi Szklarskiej – obecnie części Szklarskiej Poręby Dolnej. Umieszczono na niej tablice informacyjne dzięki którym można poznać historię takich miejsc jak, np. Lipa Sądowa, Stróżna Skała, Czerwona Jama, Chata Walońska, Wodospad Szklarki czy Chybotek.
Druga Pętla Szlaku Walońskiego prowadzi przez miejsca, które ukazują jak działalność średniowiecznych Walończyków zainspirowała kolejne pokolenia mieszkańców Szklarskiej Poręby. Trasa została opracowana przez Gildię Przewodników Sudeckich z dużym udziałem pomysłodawcy pierwszej pętli szlaku Przemysławem Wiaterem. Pokonując trasę odwiedzamy m.in. Sztolnie pirytu, Leśną Hutę czy Tygiel Waloński.
Serdecznie zapraszamy do wędrowania.
Obie pętle Szlaku Walońskiego naniesione są na aktualne mapy Szklarskiej Poręby. Istnieje możliwość dostania mapki z informacjami o trasie w Biurze Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.
Relacja z otwarcia Pierwszej Pętli Szlaku Walońskiego w 2010 roku
Przy słonecznej pogodzie w samo południe 9 maja 2010 r. pod Lipą Sądową w Szklarskiej Porębie Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie „Szlaku walońskiego” – nowej, niezwykłej atrakcji turystycznej w Sudetach. Jest to ścieżka dydaktyczna oznaczona kolorem czerwonym o długości około 7 km, która prowadzi przez miejsca związane z działalnością Walonów-dawnych poszukiwaczy skarbów, kamieni i minerałów szlachetnych w Karkonoszach i Górach Izerskich. Ustawionych tutaj zostało kilkanaście tablic tematycznych w językach polskim i angielskim. Pomysłodawcą i realizatorem tego szlaku jest regionalne Stowarzyszenie „Zdolna Dolna”, które gromadzi mieszkańców i sympatyków Szklarskiej Poręby Dolnej, zaangażowanych w popularyzację tej, do niedawna jeszcze zapomnianej, części miasta.
Niecodziennej ceremonii otwarcia, poprzez przecięcie na pniu toporami sznura wisielczego, dokonali wspólnie Jerzy Łóżniak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i poseł Marcin Zawiła. W uroczystości uczestniczyło ponad 200 osób (!). Licznie przybyli mieszkańcy Szklarskiej Poręby, przebrani w walońskie stroje członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego, przewodnicy górscy oraz turyści – miłośnicy Karkonoszy i Gór Izerskich. Ceremonii otwarcia towarzyszył donośny głos Wielkiego Bębna Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który używany jest tylko przy wyjątkowych okazjach. Niesiono hasła: „Zdolna Dolna”, „Juliusz Naumowicz nich nam króluje 100 lat”, „Szklarska Poręba Dolna – walońska tradycja”, „Zdolna Dolna górą”, „Dolna, ty jesteś jak zdrowie…”czy „Walończycy wszystkich krajów łączcie się w Szklarskiej Porębie”.
Gości szlakiem poprowadzili nieodpłatnie, przebrani w historyczne stroje członkowie Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa Ericha Peuckerta, która skupia młodych przewodników górskich chcących i umiejących o regionie opowiadać z autentyczną pasją. Zebrani powędrowali trasą „Szlaku Walońskiego” wzdłuż Potoku Szklarskiego ulicą Piastowską obok miejsca lokalizacji najstarszej huty szkła, malowniczą doliną Kamiennej, przez wodospad Szklarki do Starej Chaty Walońskiej. Tutaj wędrowców powitał Juliusz Naumowicz, Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który opowiedział o dawnych poszukiwaczach sudeckich skarbów, minerałów i kamieni szlachetnych. Po krótkim odpoczynku uczestnicy przemarszu, poprzez Muzeum Ziemi JUNA, obok Muzeum Wlastimila Hofmana, Złoty Widok, Grób Karkonosza i legendarny, zamykający drogę do walońskich skarbów głaz zwany Chybotkiem, przybyli z powrotem do Szklarskiej Poręby Dolnej.
Tutaj w gościnnych progach „Chaty Izerskiej” odbyła się prezentacja, dostarczonej na tę okoliczność prosto z drukarni, książki „Walonowie u Ducha Gór”, opowiadającej o podziemnych skarbach Karkonoszy i Gór Izerskich. Piekarze ze Szklarskiej Poręby wypiekli walońskie pieczywo, które po degustacji i pozytywnej ocenie biesiadujących otrzymało stosowne certyfikaty, a spragnieni mieli możność pokrzepienia się kuflem ciemnego walońskiego piwa. Na zakończenie odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu przewodników „gildiowych” Elżbiety Zięby, Aleksandry i Jarosława Szczyżowskich oraz Gracjana Kielijańskiego.
Kanclerz Sudeckiego Bractwa Walońskiego- Przemysław Wiater