Zwiedzanie

Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska

W dawnych czasach przebiegała tędy Czeska Ścieżka. Znany trakt prowadzący z kasztelanii wleńskiej do Starej Wsi Szklarskiej a następnie do Czeskiego Brodu na rzece Kamiennej. Tu stała strażnica gdzie spotykali się wędrowcy wyruszający w Góry Olbrzymie do źródeł Łaby i dalej do Pragi. Wśród nich byli również Walonowie – średniowieczni poszukiwacze minerałów i szlachetnych metali. Miejsce to przez wieki zmieniało się. Była tu karczma głodowa, zajazd dla dyliżansów a po II Wojnie Światowej słynny Motel Relax Parylaka i w końcu Muzeum Ziemi JUNA. Dziś nowy budynek Muzeum nadal stoi na fundamentach starej strażnicy. Wewnątrz odkryć można Walońską historię tej krainy oraz zobaczyć mineralogiczne skarby które skrywa ziemia.

Zapraszamy do Muzeum Ziemi JUNA – Strażnicy Walońskiej.

Nasze Muzeum to ponad 350 metrów kwadratowych wystawy prezentującej wyjątkowo barwną kolekcję minerałów. Wszystko zaprezentowane w sposób czytelny i nowoczesny. Prezentujemy lokalne tradycje poszukiwaczy gór – walończyków, historię wydobycia minerałów na terenie Sudetów.

Na deser zapraszamy do naszego profesjonalnego sklepu mineralogicznego. Tutaj zaoferujemy Wam minerały surowe oraz wyroby z kamieni ozdobnych.

Co ciebie czeka ?

Poznasz walończyków – średniowiecznych poszukiwaczy skarbów gór;

Zagrasz na Wielkim Bębnie Paradnym;

Odkryjesz co błyszczy się w sudeckich potokach;

Sprawdzisz czym zajmowali się alchemicy i laboranci;

Zobaczysz niezwykłą kolekcję, nie tylko lokalnych, minerałów.

Zapytaj o naszą najnowszą zabawę – rozwiązywanie muzealnego questa, dzięki któremu lepiej poznasz każdy zakamarek muzeum.

Plan muzeum:

Bądź z nami na bieżąco !!! Obserwuj nas na Instagramie i Facebooku 🙂

Pamiętaj że podczas zwiedzania musisz:

  • zdezynfekować ręce przy wejściu do budynku;
  • mieć zakryte usta i nos podczas zwiedzania;
  • zachować bezpieczny dystans od innych zwiedzających – 2 metry.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację terminu.

Przejdź do paska narzędzi